• Fotograf lubny Szczecin

  Fotografia Ślubna

 • Fotografia lubna Szczecin

  Fotografia Ślubna - Szczecin

 • Fotograf lubny Police

  Fotografia Ślubna - Police

 • Fotograf na wesele

  Fotografia Ślubna

 • Dobry Fotograf lubny

  Fotografia Ślubna

 • Fotograf lubny opinie

  Fotografia Ślubna

 • Fotograf lubny cennik

  Fotograf Ślubny

 • Fotograf lubny

  Fotograf Ślubny i Weselny

Fotograf Ślubny

Fotografia Ślubna i Weselna - Fotograf Ślubny Szczecin

Logowanie

WYBIERZ JĘZYK

plbehrcsdaenetfifrdeelgaitlvnoptrorusrskslessvuk

PHOTOSHOP - PODSTAWY PRACY

PHOTOSHOP -  rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, będący flagowym produktem firmy Adobe Systems.

* * * 

Praca w programie PHOTOSHOP nie odbiega znacznie od pracy w innych programach standardowych jak choćby popularny WORD.

Tak więc tworzenie nowego dokumentu, zapis, drukowanie, zamykanie, skróty kopiowania, wklejania i wycinania są praktycznie takie same.

Jedynie co je różni to przeznaczenie bo PHOTOSHOP oprócz rozbudowanej edycji pisania i wklejania grafik ma mnóstwo narzędzi do ich retuszu i edycji.

W Photoshopie łączy się świat realny z fikcyjnym (wirtualnym), zdjęcia łączą się z rysunkami i grafikami i to w przeróżnych formach.

PHOTOSHOP umożliwia więc nie tylko przerabianie istniejących grafik , zdjęć, ale także ich tworzenie i łączenie z innymi mediami graficznymi w przeróżny sposób.

Ograniczeniem programu jest w zasadzie niewiedza obsługującego go. tyle tytułem wstępu, a teraz do rzeczy.

 

1. ROZPOCZĘCIE PRACY

Na początku definiujemy format dokumentu na którym będziemy pracować. Tak jak w Wordzie domyślnym jest format pionowy A4, tak w Photoshopie również możemy go na początku wywołać.

A więc, wybieramy opcję:   MENU GÓRNE/ PLIK > NOWY  (lub skrót Ctr + N) i tutaj wybieramy rodzaj dokumentu i jego format. Np. DRUKOWANIE - A4

W efekcie otrzymujemy dokument standardowego popularnego formatu A4 - (210x297 mm) w kadrze pionowym (o ile tego nie zmieniliśmy podczas tworzenia) i rozdzielczości 300 dpi.

Widok jak w Wordzie ;)

2. PHOTOSHOP - PISZEMY

Aby pisać musimy wybrać opcję Narzędzia: Tekst (skrót: T) i kliknąć w miejscu w którym chcemy pisać. Tutaj w odróżnieniu od Worda nie ma stałych zdefiniowanych linii dla tekstu.

Enter przełamuje tekst, ale znacznie lepiej jest pisać kolejne teksty jako osobne warstwy, co umożliwia później lepsza ich edycje i zmianę - czyli kontrolę.

Uwaga ! Gdy napiszesz pierwszy wyraz zapewne będzie zbyt mały abyś go zauważył, zaznacz go (np. Ctr+A) i zwiększ wielkość czcionki podobnie jak robisz to w Wordzie.

3. PHOTOSHOP - RYSUJEMY

Narzędzie: Prostokąt, Elipsa, Wielokąt,  Kształt własny (Skrót: U) - po wybraniu figury klikamy na projekcie i rysujemy figurę klikając i przeciągając po płaszczyźnie definiując tym samym jej wielkość.

Na górnej belce możemy wybrać dodatkowe opcje jak kolor figury, grubość i kolor obrysu jej szerokość i wysokość oraz inne opcje.

PROSTSZY SPOSÓB: po wybraniu figury kliknij w dowolnym wolnym obszarze jeden raz lewym przyciskiem myszy, a wyświetli się menu w którym możesz podać precyzyjny wymiar powstającej figury geometrycznej.

Po zakończeniu rysowania do dalszych zmian jak przesunięcie, powiększenie czy pomniejszenie używamy pierwszego narzędzia z przybornika :przesunięcie (skrót: V)

Tym narzędziem możemy przesuwać cała figurę, lub chwytając za jej kontrolki przekształceń dokonywać innych czynności (poszerzać, zwężać, rozciągać w wybranej płaszczyźnie, obracać itp)

TRANSFORMACJA FIGURY: skrót Ctr + T

Przesunięciem możemy zmieniać położenie i dokonywać zmian geometrycznych wszystkich elementów w projekcie (grafiki, teksty).

Ważne jest, aby były one położone na oddzielnych warstwach, co umożliwia ich separacje i podjęcie działań tylko na nich , a nie całym projekcie jednocześnie.

I stąd kolejny temat: WARSTWY.

 4. PHOTOSHOP - WARSTWY

Warstwy to szklane przezroczyste szybki ponakładane na siebie warstwami (jedna na drugą). Każdą z nich możemy inaczej nazwać i na każdą z nich możemy nanieść inne elementy.

Ich kolejność jest nieprzypadkowa od góry patrząc mamy warstwę wierzchnią a pod nią kolejne inne. I w ten sposób obraz jest wyświetlany od górnej warstwy w dół.

Aby wywołać okno warstwy należy wybrać opcję MENU GÓRNE/OKNO > Warstwy (skrót F7) i wówczas pojawi się okienko z Warstwami, Kanałami i ścieżkami.

Klikając na nazwę warstwy możemy zmienić jej domyślną nazwę, zaś oko po lewej strony umożliwia jej podgląd i wyłączenie.

Możliwe jest dowolne przesuwanie i grupowanie warstw ze sobą, wystarczy kliknąć i metodą przeciągania poukładać dowolnie warstwy.

Aby je zgrupować, albo połączyć (scalić) należy zaznaczyć wybrane warstwy i wybrać opcje pod prawym przyciskiem myszki.

Najbardziej użytecznym skrótem/funkcją będzie tworzenie nowej warstwy z zaznaczonych warstw bez ich zmiany, skrót: Alt+Shift+Ctr+E

oraz skopiuj, utwórz nową warstwę z zaznaczenia: Ctr + J

5. ZAPISUJEMY  (Ctr+S)

Po skończonej pracy zapisujemy projekt w formacie który zapamiętuje warstwy: a więc rodzimy format:  PSD

Są inne formaty pamiętające warstwy, ale tylko ten zapamiętuje je dokładnie wraz z ich ustawieniami i narzędziami pomocniczymi (linie, siatki etc)

Standardowo zdjęcia zapisujemy w formacie JPG - skompresowanym formacie bezwarstwowym, jakże popularnym w internecie, jednak po zapisaniu projektu w tym formacie nigdy już nie odzyskamy naszych warstw i możliwości dalszej pracy nad nimi. Tak więc poznajmy popularną opcję Photoshopa - Zapisz jako:  Shift+Ctr+S i zapisz dla Internetu - skrót: Alt+Shift+Ctr+S

 

 

 

Blue Flower